Akdeniz Üniversitesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Mevlana Değişim Programı Bilgilendirme Toplantısı (2 Nisan 2014)

Akdeniz Mevlana Bilgilendirme Toplantısı 2Nisan 2014

Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan ve hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın  bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsayan bir program olan Mevlana Değişim Programı kapsamında 2 Nisan 2014 günü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Akademik Değişim Programları Birimi Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Erdem ÖZLÜK ve Uzman Deniz SALMAN tarafından “Mevlana Değişim Programı Öğretim Elemanı ve Öğrenci Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısı öncesi YÖK yetkilileri Prof. Dr. İsrafil KURTCEPHE’yi makamında ziyaret etti. Rektör Prof. KURTCEPHE “Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararasılaşma stratejilerini etkin ve sürdürülebilir şekilde uygulayan, yükseköğretim sisteminde uluslararasılaşma alanında yeni oluşan ve gelişen koşullara hızla uyum sağlayan bir üniversite olduğunu ve 2013-2014 Akademik yılında uygulamaya giren yerli ve yabancı yükseköğretim kurumları arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişimini amaçlayan Mevlana Değişim Programı’nın Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri için önemini belirtti.

Mevlana Değişim Programı Öğretim Elemanı ve Öğrenci Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısının açılış konuşmasını yapan Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Burhan ÖZKAN “Mevlana Değişim Programı kapsamında Akdeniz Üniversitesi olarak Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Güney Kore, Filistin, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Meksika, Sırbistan, Sri Lanka'da yer alan 30 farklı yurtdışı yükseköğretim kurumu ile Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalandığını ve programın ilk uygulama yılı olmasına karşın Akdeniz Üniversitesi’nin programın uygulanmasında öncü üniversite olduğunu” belirtti. Konuşmasında Prof. ÖZKAN, Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi olarak öğretim elemanı ve öğrencilere yönelik sürekli bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini, katkılarından dolayı Uluslararası İlişkiler Ofisi çalışanlarına ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzman Nurgül BÜYÜKKALAY ve Mevlana Değişim Programı çalışanı Ayşe TUĞCAN’a teşekkür etti.

Mevlana Değişim Programı Bilgilendirme Toplantısı (YÖK) Akademik Değişim Programları Birimi Koordinatörü Yard.Doç.Dr. Erdem ÖZLÜK’ün sunumu ile devam etti. YÖK Başkanı Sayın Gökhan ÇETİNSAYA’nın Akdeniz Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerine selamlarını iletmesi ile konuşmasına başlayan Yard.Doç.Dr.ÖZLÜK, YÖK’ün belirlemiş olduğu stratejilerden birinin küreselleşme olduğunu ve bu küreselleşmeye entegre olabilmenin en iyi araçlarından birisinin de 2009 yılından bu güne yürütülen yurtiçi öğrenci ve öğretim elemanı değişimi Farabi Değişim Programı’ndan sonra 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlayan Mevlana Değişim Programı olduğunu dile getirdi. Mevlana Değişim Programı hakkındaki yanlış anlamalardan birinin, Mevlana Değişim Programı’nın Erasmus+ Programı’nın muadili düşüncesinin var olduğu fakat bu düşüncenin kırılabilmesi adına, Erasmus+ Programından farklı olarak, Mevlana Değişim Programı’nın Erasmus ülkeleri dışında tutulduğu ve Türkiye’nin kaynakları kullanılarak bu değişim programının zenginleştirildiğini sözlerine ekledi. Bologna sürecine de değinen Özlük, Bologna sürecin amaçlarından birinin hareketlilik olduğunu ve bu sebeple de Mevlana Değişim Programı’nın yaratıldığını ifade etti. 4 yıllık eğitim alan bir öğrencinin, ilk akademik yılını kendi üniversitesinde tamamladıktan sonra geri kalan 3 senesini değişim programlarından faydalanarak eğitimine katkıda bulunmasını, öğrencilerin ufkunu genişletmeyi hayal ettiklerini ve her bir öğrencinin Türkiye’yi yurtdışında temsil edecek elçiler olduğunu dile getirdi.

Sayfa Özeti: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Mevlana Değişim Programı Bilgilendirme Toplantısı (2 Nisan 2014)

Anahtar Kelimeler: