Akdeniz Üniversitesi

Mevlana Öğrencileri Hoşgeldin Toplantısı (5 Kasım 2015)

Rektör hoşgeldin

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından yürütülen Mevlana Değişim Programı kapsamında 2015-2016 Akademik Yılında eğitim almak üzere Akdeniz Üniversitesi’ne gelen öğrenciler için “Hoş geldin Toplantısı” düzenlendi.

2015-2016 Akademik Yılı Güz Döneminde Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ve Rusya olmak üzere 6 farklı ülkeden gelen toplam 32 öğrenci Akdeniz Üniversitesi’nde 5 ay eğitim alacaklar. Hiçbir coğrafi bölge ayrımı gözetmeksizin tüm dünya ülkelerini kapsayan Mevlana Değişim Programı kapsamında 2015-2016 Akademik Yılı Bahar Döneminde de 9 farklı ülkeden toplam 50 öğrenci eğitim almak üzere Akdeniz Üniversitesi’nin farklı akademik birimlerine gelecek.

Akdeniz Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen toplantıda Mevlana öğrencilerine Hoşgeldiniz konuşması yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil KURTCEPHE konuşmasında dünyanın artık küçüldüğünü ve tüm farklılıklarımıza rağmen birarada eğitim alabilme şansı bulabilmemizin yanı sıra bilginin insanlığın tarih boyunca ışığı olduğunu ve bize sunulan bilginin dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun insanlıkla paylaşmamız gerektiğini belirterek öğrencileri Akdeniz Üniversitesi’nde görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Mevlana öğrencileri Hoşgeldin Toplantısına Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Burhan ÖZKAN ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül BÜYÜKKALAY da katıldı. Bu toplantının yurtdışından gelen öğrenciler için önemini vurgulayan Prof. Dr. ÖZKAN, Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’de programı uygulayan Üniversiteler arasında birinci sırada yer aldığını, Akdeniz Üniversitesi’nin dünyanın çeşitli coğrafyalarında yer alan 50’niz üzerinde Üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında işbirliği içerisinde olduğunu ve Mevlana Değişim Programı’nın Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararasılaşma çalışmalarına büyük katkı sağladığını ifade etti.

Hoşgeldin toplantısına katılan Mevlana öğrencileri “bizim için Akdeniz Üniversitesi’nin bir parçası olmak çok önemli, burada farklı uygulamaları görüp eğitim alıyoruz, sadece teorik dersler değil pratik dersleri de alma imkânı buluyoruz ve dünyaya bakış açımızı genişletiyoruz, bu nedenle Mevlana Değişim Programı’nın büyütülmesi ve devam etmesi bizim için çok önemli” ifadelerini dile getirdiler. 

Sayfa Özeti: Mevlana Öğrencileri Hoşgeldin Toplantısı (5 Kasım 2015)

Anahtar Kelimeler: