Akdeniz Üniversitesi

Oberlin Üniversitesi Rektörü’nün Ziyareti (12 Eylül 2013)

Oberlin-1

Akdeniz Üniversitesi, Japonya’nın önde gelen yükseköğretim kurumlarından biri olan Oberlin Üniversitesi ile 22 Mayıs 2013 tarihinde işbirliği anlaşması imzalamış; anlaşma kapsamında Oberlin Üniversitesi Rektörü Dr. Takayasu MITANI ve lisansüstü çalışmalardan sorumlu Dekan Dr. Bruce BATTEN 12 Eylül 2013 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil KURTCEPHE’nin makamında gerçekleşen ziyaret kapsamında, Prof. Dr. İsrafil KURTCEPHE ve Dr. Takayasu MITANI tarafından Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalanmıştır. Türkiye’deki yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan Mevlana Değişim Programı, Türkiye'yi yükseköğretim alanında bir cazibe merkezi haline getirmeyi, yükseköğretim kurumlarının akademik kapasitelerini arttırmayı, yükseköğretimin küreselleşme sürecine katkıda bulunmayı, Türkiye'nin zengin tarihsel ve kültürel mirasını küresel düzeyde paylaşmayı, kültürlerarası etkileşimin artmasıyla, farklılıklara saygı ve anlayış kültürünün zenginleşmesini amaçlamaktadır.

Protokol imza töreninden sonra, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Oberlin Üniversitesi’ne ders vermek üzere değişimde bulunacak olan Akdeniz Üniversitesi öğretim elemanlarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleşmiştir. Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Burhan ÖZKAN, Uluslararası İlişkiler Ofisi’nden Uluslararası İşbirlikleri Koordinatörü Uzm. Ayça ALTAY ve Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörü Uzm. Nurgül BÜYÜKKALAY’ın katıldığı toplantıda, karşılıklı bilgi paylaşımı gerçekleşmiştir.

İmzalanan anlaşma kapsamında, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi’nden 6 öğrenci değişim programından yararlanarak eğitim alma, 8 öğretim elemanı da ders verme amaçlı Oberlin Üniversitesi’ne gidecektir.

Oberlin-2 Oberlin-3
   

Sayfa Özeti: Oberlin Üniversitesi Rektörü’nün Ziyareti (12 Eylül 2013)

Anahtar Kelimeler: